Bez kačacích či husacích hodov by jeseň nikdy nebola tým, čím je
Lokše som jedla naposledy pred niekoľkými rokmi, keď sme ešte celá rodina pravidelne navštevovali obec Hrušov počas Hontianskej parády. Je mi jasné, že lokša je typické jarmočné jedlo a predávajú ju pri každej takejto príležitosti a to najmä na jeseň, no ja nepatrím medzi tých, ktorí by jarmoky a trhy navštevovali za účelom gastronomických zážitkov a to už vôbec nie na jeseň, vtedy len rýchlo prebehnem jarmokom a bežím sa niekam skryť do vnútra, do teplúčka, nikto by ma nedonútil vystávať niekde na mraze a tlačiť sa kačacinkou, jaterničkami, guľášom či inými lakocinkami a nosiť si do v servítočke domov, to už proste stráca to čaro. Na jarmoku si kupujem maximálne varenú kukuricu či pečené zemiaky, ktoré po ceste domov akurát vychladnú a ja si ich potom môžem vychutnať ako človek v teple a v sede.
Z tohto dôvodu ma veľmi potešilo, keď som otvorila posledné vydanie Dobrého jedla a pri prvotnom prelistovaní moje oči zastali práve na tomto recepte. Domáce lokše sme nemali snáď nikdy v mojom doterajšom živote, naposledy ich pripravovala asi moja starká, ktorú som však, bohužiaľ, nemala možnosť spoznať a zastihnúť v tomto pozemskom živote. Preto som veľmi šťastná a hrdá, že som domácimi lokšami mala možnosť nakŕmiť našu rodinu práve ja a keďže boli všetci veľmi spokojní, rozhodla som sa o moju skúsenosť a s ňou spojený recept podeliť aj s vami.
Potrebujeme:
500g zemiakov
150g polohrubej múky
1ČL soli
kačacia alebo husacia masť na potieranie (najlepšie výpek z čerstvo upečenej husi či kačky)
Postup:
Umyté a neošúpané zemiaky si uvaríme domäkka v osolenej vode.
Po uvarení, vodu zlejeme a zemiaky necháme ochladnúť, aby nás pri šúpaní a ďalšej manipulácii nepálili.
Následne ochladnuté zemiaky ošúpeme a postrúhame na jemnom strúhadle do misky alebo priamo na pomúčenú dosku.
Následne do zemiakov pridáme múku a soľ a vypracujeme jemné pružné cesto, ktoré vypracujeme do valčeka hrubého asi 5cm.
Cesto ostrým nožom rozkrájame na rovnako veľké, asi 3cm hrubé, kúsky (mne vyšlo 12), z ktorých vytvarujeme malé bochníčky.
Bochníčky potom na skutočne dobre pomúčenej doske, keďže cesto je poriadne lepivé a ťažko sa s ním pracuje, rozvaľkáme na tenké, okrúhle placky. Prebytočnú múku potom z placiek oklepeme, pretože inak by nám pri pečení prihárala.
Takto pripravené placky, opekáme na rozpálenej suchej panvici z oboch strán, pokiaľ sa neobjavia hnedé očká (aj z panvice prebytočnú múku, postupne odstraňujeme, pretože inak by sa lokše pripaľovali).
Hotové lokše potrieme z oboch strán hojným množstvom roztopenej kačacej či husacej masti.
Lokše podávame plnené restovanou pečienkou alebo ako prílohu k pečenej kačici či k husi, spolu s dusenou kapustou.
DOBRÚ CHUŤ!!!
Komentáre
Zverejnenie komentára